KLUBOVÉ INFORMACE VÝSTAVNÍ DĚNÍ O PLEMENI YT INZERCE
Dokumenty ke stažení Výsledky výstav Historie plemene YT Chovatelské stanice
Krytí & Krycí list Termíny výstav Plemenný standard Chovní psi
Bonitace Podmínky pro titul FAQ - ptáte se Inzerce štěňat
Poplatky Klubová výstava Dostupná literatura  
On-line žádosti Galerie šampiónů   Kontaktní informace
***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***
HISTORIE PLEMENE YORKSHIRE TERRIER

Jorkšírský teriér pochází původem z Velké Británie. V roce 1886 bylo oficiálně zaneseno do anglické knihy "Kennel Club" několik exemplářů pod společným názvem "Broken Haired Scotch or Yorkshire terrier". O deset let později byl založen první "Yorkshire terrier - Club. Mezi první předchůdce yorkiho je považován Waterside terrier, který v severním Skotsku sloužil k lovu myší a krys.

Koncem 18. století nastala na severu hospodářská krize a obyvatelé se stěhovali za prací. Mnoho z nich vzalo své psy s sebou. Po dlouhém, cílevědomém páření vznikla nová rasa, která dostala název dle svého původu "hrabství Yorkshire" - yorkshirský terrier. Jako nejznámější jorkšírský teriér, zároveň nazýván jako "otec jorkšírských teriérů", narozen 1865 byl "Huddersfield Ben". Bohužel Ben po šesti letech nešťastnou náhodou zahynul, ale ve svém krátkém životě získal na výstavách a soutěžích přes 70 cen. 

Ben se však od dnešních jedinců lišil v celkovém vzhledu i váhou (5,5 kg).V letech 1890 byli již první jedinci prodáni do Ameriky, bohužel bez velkých úspěchů. Z první poloviny našeho století se nachází velice málo informací o vývoji této rasy. Teprve v letech 1950 - 1960 nastal obrovský zlom. K nejúspěšnějším chovatelům této doby patřili Mrs. Foster a Mrs. Donaloso. V letech 1950 - 1960 bylo evidováno přibližně 200 exemplářů. V dnešní době je zaneseno v knize chovatelů přibližně dvanáctinásobek. Tím se jorkšírský terriér stal favoritem v chovu teriérů.

Huddersfield Ben
Huddersfield Ben Little Sir Model Blairsville Royal Seal Clarkwyn Jubilee Eagle
 

© CMKCHYT 2003 - 2024   © BM Yorkies